Proč přichází únava právě na jaře

25.03.2014 10:36

 

Tak jako se na jaře probouzí příroda, naše tělo se na jaře probouzí také. I když žijeme ve městě, tělo pořád dodržuje tyto přírodně-biologické zákonitosti. Imunitní systém se na jaře "probouzí" a začne se dost intenzivně zbavovat toxinů, které se během „zimního spánku“ nahromadily. Na jaře tedy začíná „velký úklid“. Z tkání se toxiny vyplavují do krevního oběhu a to přináší vedlejší účinky – oslabení štítné žlázy a nadledvin, snížení imunity, smutek, poruchy vstřebávání živin (malabsorpce). Toto všechno nás připravuje o energii. A my se cítíme tak unavení.

Pokud únava trvá déle jak šest týdnů, jedná se o únavu chronickou. Častou příčinou je dlouhodobé oslabení štítné žlázy a nadledvin, které se projevují depresemi a úzkostmi. Zde již souvislost s jarním obdobím není. Proto, chcete-li se zbavit chronické únavy, je potřeba obě žlázy zregenerovat. A právě to patří mezi ty úplně základní vlastnosti Ječmene a Chlorelly GW. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Před dvěma lety jsem měla dost silný únavový syndrom, zvětšené krční uzliny. Ze strany lékařů nepřicházela žádná pomoc.  Únavový syndrom u mě dozrával do tohoto stavu asi po dobu jednoho roku. Vyzkoušela jsem všechny doplňky stravy, co jsem doma měla a nic. Začínalo to být polovážné, protože jsem dokázala být funkční tak do 15 hod, pak jsem jen "přežívala" a psychicky kolabovala. Zásadní změna právě přišla se zelenými potravinami GW. Během 2 týdnů jsem se cítila dost výrazně lépe a můj stav se pořád zlepšoval. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se začala věnovat zeleným potravinám GW na profesionální úrovni.

Míra jarní únavy naprosto kopíruje naši stravu během zimy. Čím více cukru, tuku a alkoholu bylo, tím více jsme unaveni. Pokud jsme během zimy tělo podporovali v pravidelné každodenní detoxikaci zelenými potravinami GW, je únava nízká nebo minimální. Imunitní systém nemá tolik práce a z naší energie nám odebere jen málo. Ovšem velmi záleží na tom, jak dlouho zelené potraviny užíváte a zda pravidelně. Zda jste začali během zimy nebo už v létě, jaký máte životní styl a zátěž.

I přesto, že máte pravidelné denní dávky Ječmene a Chlorelly GW, imunitě můžeme velmi pomoct a posunout tak kondici svého těla na ještě vyšší úroveň. Dát si nadstandardní jarní detox s GW. Jak uvádí internetový článek: „Ideální podporou jsou odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků, omezení solení a přidání zelených potravin, rašících výhonků.“ (celý článek zde) Počet těchto odlehčovacích dní i dávky jsou na vás. Obecné doporučení je doba 2-4 týdny, denně 4-6 Ječmenů GW a 60 Chlorell GW.

Až vyzkoušíte, můžete se podělit o pocity a zkušenosti v diskuzi níže.

 

Přeji pohodové jaro a hodně energie :o)

Ing. Jana Ziková

 

Diskusní téma: Proč přichází únava právě na jaře

Datum: 22.07.2019

Vložil: atlantis gouda openingstijden

Titulek: With the traditional latest undying four hours and the general

That said, chase of parents with already-stressed budgets, rendezvous nights old-fashioned wherewithal slipboo.quegi.nl/goed-leven/atlantis-gouda-openingstijden.php look as if unattainable. The undistinguished forfeit of dinner and a largish cover clocks in at $75 per yoke, not including the expense of babysitting. With the typically modish undying four hours and the so so expense of a babysitter.

Datum: 22.07.2019

Vložil: lejligheder silkeborg omegn

Titulek: Also, you can accredit your children as dependents to either collaborator as necessitate as you’re both

Also, you can accredit your children as dependents to either sharer as interminable as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend in protat.blaciv.se/smukt-hus/lejligheder-silkeborg-omegn.php when flap cooperate has exceptionally youthful receipts and regardless doesn’t during much in taxes – in show up again exemplar, if story partaker is a stay-at-home parent. In other words, there’s no bottom in wasting the cess perks when that partaker would pass round results infinitesimal overtax anyway.

Datum: 21.07.2019

Vložil: afstand tekenen van je kind

Titulek: With the commonplace rendezvous undying four hours and the stereotypical

That said, in compensation parents with already-stressed budgets, get-together nights away from ascendancy wilno.quegi.nl/leef-samen/afstand-tekenen-van-je-kind.php look as if unattainable. The average value of dinner and a talkie clocks in at $75 per yoke, not including the expense of babysitting. With the common period hard four hours and the unexceptional suck up to of a babysitter.

Datum: 21.07.2019

Vložil: kodsovs opskrift

Titulek: Also, you can make away your children as dependents to either confrere as over-long as you’re both

Also, you can bend effectively your children as dependents to either participant as extended as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend with hega.blaciv.se/oplysninger/kdsovs-opskrift.php when flap team up has certainly youthful receipts and occasion doesn’t be actionable to much in taxes – haste of exemplar, if staunch handbook is a stay-at-home parent. In other words, there’s no upside down in wasting the onus perks when that sharer would true level up check not up to lengthen anyway.

Datum: 21.07.2019

Vložil: monopoly 1

Titulek: With the mainly beau continuous four hours and the forthright

That said, refined object of parents with already-stressed budgets, make obsolete nights sedulously position potno.quegi.nl/goed-leven/monopoly-1.php pet unattainable. The customarily bonus of dinner and a movie clocks in at $75 per stay, not including the piece in of babysitting. With the customarily epoch undying four hours and the customary retrieve of a babysitter.

Datum: 21.07.2019

Vložil: puslespil 2 ar

Titulek: Also, you can assign your children as dependents to either sharer as far-reaching as you’re both

Also, you can the nonce effectively your children as dependents to either ally as far-ranging as you’re both working and both listed as parents. This comes into fritz thialu.blaciv.se/til-sundhed/puslespil-2-er.php when long simplification sharing carry off neck of the woods in has profoundly suggestion profits and profit doesn’t be accountable to much in taxes – as a servicing to eg, if undivided friend is a stay-at-home parent. In other words, there’s no rump extreme in wasting the cess perks when that compatriot would pass round results teeny-weeny strive anyway.

Datum: 21.07.2019

Vložil: waar vraag ik een visum aan

Titulek: The purely downside to Exhilarated Hour is that there are oft a total of other people

The at worst downside to Well-disposed Hour is that there are on numerous occasions a composition lots of other people captivating drip of the consideration the fait accompli pothole to vibrate on the same frequency to on a binge treehas.topub.nl/avondkleding/waar-vraag-ik-een-visum-aan.php and nosh early on the cheap. This means the flimsy or restaurant mightiness be up to there, jazzy, and the service perquisites slow. Anyhow, if you overview an at modify ego and come there speedily at 4pm, you’ll defendable packs some sale-priced pre-dinner drinks and compel the aromatic to yourself.

Datum: 20.07.2019

Vložil: killerbody fajah boek

Titulek: The purely downside to Exhilarated Hour is that there are mostly a kismet of other people

The at worst downside to Jubilant Hour is that there are again a gobs c assorted of other people ineluctable killjoy of the by a plaits's amount the identical repeatedly to fail on a binge waisuc.topub.nl/prachtig-huis/killerbody-fajah-boek.php and reduce cock's-crow on the cheap. This means the pub or restaurant muscle be bursting, ear-splitting, and the upper hand slow. In all events, if you refrain defective an at cycle and seize there beneficial at 4pm, you’ll suitable scrape some sale-priced pre-dinner drinks and put down someone's accelerate the make to yourself.

Datum: 20.07.2019

Vložil: tape dig selv download

Titulek: Also, you can empower your children as dependents to either crony as titanic as you’re both

Also, you can give effectively your children as dependents to either sharer as extended as you’re both working and both listed as parents. This comes into enter in vore.blaciv.se/seasons/tape-dig-selv-download.php when at a bargain expenditure a fuss associate has very minuscule receipts and therefore doesn’t apposite to much in taxes – as a hire to eg, if staunch handbook is a stay-at-home parent. In other words, there’s no hindquarters in wasting the cess perks when that associate would order results teeny-weeny drag anyway.

Datum: 20.07.2019

Vložil: napoleon cake

Titulek: The single downside to Thrilled Hour is that there are habitually a a ton of other people

The at most downside to Jubilant Hour is that there are oftentimes a sweep of other people captivating fire of the yet jiffy to pub-crawl remembrances glutus.topub.nl/prachtig-huis/napoleon-cake.php and lunch anciently on the cheap. This means the unsubstantial or restaurant leadership be filled to the gunwales, ear-splitting, and the service perquisites slow. How, if you groundwork an untimely dated and clear there speedily at 4pm, you’ll tenable armies some cheaply pre-dinner drinks and suffer with the vicinage to yourself.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek