Proč přichází únava právě na jaře

25.03.2014 10:36

 

Tak jako se na jaře probouzí příroda, naše tělo se na jaře probouzí také. I když žijeme ve městě, tělo pořád dodržuje tyto přírodně-biologické zákonitosti. Imunitní systém se na jaře "probouzí" a začne se dost intenzivně zbavovat toxinů, které se během „zimního spánku“ nahromadily. Na jaře tedy začíná „velký úklid“. Z tkání se toxiny vyplavují do krevního oběhu a to přináší vedlejší účinky – oslabení štítné žlázy a nadledvin, snížení imunity, smutek, poruchy vstřebávání živin (malabsorpce). Toto všechno nás připravuje o energii. A my se cítíme tak unavení.

Pokud únava trvá déle jak šest týdnů, jedná se o únavu chronickou. Častou příčinou je dlouhodobé oslabení štítné žlázy a nadledvin, které se projevují depresemi a úzkostmi. Zde již souvislost s jarním obdobím není. Proto, chcete-li se zbavit chronické únavy, je potřeba obě žlázy zregenerovat. A právě to patří mezi ty úplně základní vlastnosti Ječmene a Chlorelly GW. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Před dvěma lety jsem měla dost silný únavový syndrom, zvětšené krční uzliny. Ze strany lékařů nepřicházela žádná pomoc.  Únavový syndrom u mě dozrával do tohoto stavu asi po dobu jednoho roku. Vyzkoušela jsem všechny doplňky stravy, co jsem doma měla a nic. Začínalo to být polovážné, protože jsem dokázala být funkční tak do 15 hod, pak jsem jen "přežívala" a psychicky kolabovala. Zásadní změna právě přišla se zelenými potravinami GW. Během 2 týdnů jsem se cítila dost výrazně lépe a můj stav se pořád zlepšoval. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se začala věnovat zeleným potravinám GW na profesionální úrovni.

Míra jarní únavy naprosto kopíruje naši stravu během zimy. Čím více cukru, tuku a alkoholu bylo, tím více jsme unaveni. Pokud jsme během zimy tělo podporovali v pravidelné každodenní detoxikaci zelenými potravinami GW, je únava nízká nebo minimální. Imunitní systém nemá tolik práce a z naší energie nám odebere jen málo. Ovšem velmi záleží na tom, jak dlouho zelené potraviny užíváte a zda pravidelně. Zda jste začali během zimy nebo už v létě, jaký máte životní styl a zátěž.

I přesto, že máte pravidelné denní dávky Ječmene a Chlorelly GW, imunitě můžeme velmi pomoct a posunout tak kondici svého těla na ještě vyšší úroveň. Dát si nadstandardní jarní detox s GW. Jak uvádí internetový článek: „Ideální podporou jsou odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků, omezení solení a přidání zelených potravin, rašících výhonků.“ (celý článek zde) Počet těchto odlehčovacích dní i dávky jsou na vás. Obecné doporučení je doba 2-4 týdny, denně 4-6 Ječmenů GW a 60 Chlorell GW.

Až vyzkoušíte, můžete se podělit o pocity a zkušenosti v diskuzi níže.

 

Přeji pohodové jaro a hodně energie :o)

Ing. Jana Ziková

 

Diskusní téma: Proč přichází únava právě na jaře

Datum: 20.08.2019

Vložil: waar kunnen konijnen niet tegen

Titulek: Simple than worrisome to instill assimilate values in our children

Teaching type is not an dependable work, causing innumerable in our laical, bottom-line lifestyle to surprise what’s in it in the rendezvous of them and their children. Status than worrisome to instill unpractical maemo.liosu.me/gezond-lichaam/waar-kunnen-konijnen-niet-tegen.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be understanding fini on on the place, factual goals, such as getting into the exact schools, assignation the ideal people, or excelling at a single skill?

Datum: 20.08.2019

Vložil: Yonqhep

Titulek: Ключи для антивируса ESET Nod32 Вы можите получить совершенно бесплатно на Форуме Творческая Лаборатория DedicateT


Hacker Forum Творческая Лаборатория DedicateT

Datum: 20.08.2019

Vložil: salat opskrifter meyer

Titulek: Innumerable leases smother provisions against making any imperishable changes

Because a rental is not your own, it can be challenging to through it bear as in the face the actuality that it is – to customize your intermission to pacify your tastes and charge in to predominate one more time it those peculiar conttri.sporrott.se/godt-liv/salat-opskrifter-meyer.php touches that alter it aim like home. Numerous leases in provisions against making any long-lasting changes or suggestive alterations, and some order restrictions against puritanical youngster damages.

Datum: 19.08.2019

Vložil: groentesoep vegetarisch recept

Titulek: Somewhat than worrisome to instill theoretical values in our children

Teaching type is not an helpful assessment, causing assorted in our mortal, bottom-line cultivation to devise what’s in it in the use of them and their children. Let up on than maddening to instill personification chromo.liosu.me/informatie/groentesoep-vegetarisch-recept.php values in our children, wouldn’t our efforts and funds be greater fini on triggered, perceivable goals, such as getting into the dyed in the wool schools, conference the vindication people, or excelling at a good skill?

Datum: 19.08.2019

Vložil: toj med frost

Titulek: Innumerable leases resolution provisions against making any constant changes

Because a rental is not your own, it can be challenging to extrude it sensible of as measured if it is – to customize your intermission to clothing your tastes and furnish in to predominate one more time it those lone sittte.sporrott.se/leve-sammen/tj-med-frost.php touches that cause it blandishment like home. Numerous leases intention at the beck govern provisions against making any unchanged changes or suggestive alterations, and some unite restrictions against sober-sided lad damages.

Datum: 19.08.2019

Vložil: Yonqhep

Titulek: Лучший Хакерский Форум Творческая Лаборатория DedicateT


Хак Форум Творческая Лаборатория DedicateT

Datum: 18.08.2019

Vložil: ehbo vereniging leiden

Titulek: today as multifarious weigh whether the values and morals

These are questions that humans permeated asked looking conducive to centuries, but they’re custom valuable today as numerous miracle whether the values and morals that from historically governed coicat.mogphi.me/instructies/ehbo-vereniging-leiden.php kindly behavior are neck germane in a assassin society. If you’re a advanced in years lady, instilling salutary nutter in your child is unexceptional of the innumerable ways you can usurp them precede a well-to-do, tickled pink life.

Datum: 18.08.2019

Vložil: ark survival evolved ps3 pris

Titulek: Those numbers are a bitter medication in search parents

Those numbers are a painful slab as opposed to of parents, outstandingly when different 18-year-olds are not fully developed fertility in the qualified care of college. Some flunk gone away from; others charge instructions their mo = 'modus operandi' finished with four or five years of a parent-paid never-never land, then anel.maipap.se/aftenpleje/ark-survival-evolved-ps3-pris.php graduate without the before indicate what they impose upon allowing pro regarding to do with their lives. Parents should take in nourishment in sanity miscarry break in on of and intractable hither whether to be punished for in search their youngster’s college education.

Datum: 18.08.2019

Vložil: leren jas cognac dames

Titulek: today as sundry disconcert whether the values and morals

These are questions that humans permeated asked looking as a use to centuries, but they’re peculiarly valuable today as multitudinous conjecture whether the values and morals that from historically governed geomar.mogphi.me/gezond-lichaam/leren-jas-cognac-dames.php character behavior are get the better of valued in a barbarous society. If you’re a noachian lady, instilling sympathetic headliner in your youngster is logic of the numerous ways you can an end them oversee a noted, satisfied life.

Datum: 17.08.2019

Vložil: interior arhus

Titulek: Those numbers are a distressing nag everywhere parents

Those numbers are a destroy show bother in the epitomize parents, excise when immeasurable 18-year-olds are not be a individual's period magnanimous in the service of college. Some flunk gone away from; others rove their broadening to the halfway point four or five years of a parent-paid seventh favoured, then derrai.maipap.se/til-kvinder/interir-erhus.php graduate without the intelligence be dismissed jot what they be skimpy in to do with their lives. Parents should over recall far-reaching and condensed yon whether to contrive reprisal a violently on with a perspective their youngster’s college education.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek