Proč přichází únava právě na jaře

25.03.2014 10:36

 

Tak jako se na jaře probouzí příroda, naše tělo se na jaře probouzí také. I když žijeme ve městě, tělo pořád dodržuje tyto přírodně-biologické zákonitosti. Imunitní systém se na jaře "probouzí" a začne se dost intenzivně zbavovat toxinů, které se během „zimního spánku“ nahromadily. Na jaře tedy začíná „velký úklid“. Z tkání se toxiny vyplavují do krevního oběhu a to přináší vedlejší účinky – oslabení štítné žlázy a nadledvin, snížení imunity, smutek, poruchy vstřebávání živin (malabsorpce). Toto všechno nás připravuje o energii. A my se cítíme tak unavení.

Pokud únava trvá déle jak šest týdnů, jedná se o únavu chronickou. Častou příčinou je dlouhodobé oslabení štítné žlázy a nadledvin, které se projevují depresemi a úzkostmi. Zde již souvislost s jarním obdobím není. Proto, chcete-li se zbavit chronické únavy, je potřeba obě žlázy zregenerovat. A právě to patří mezi ty úplně základní vlastnosti Ječmene a Chlorelly GW. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Před dvěma lety jsem měla dost silný únavový syndrom, zvětšené krční uzliny. Ze strany lékařů nepřicházela žádná pomoc.  Únavový syndrom u mě dozrával do tohoto stavu asi po dobu jednoho roku. Vyzkoušela jsem všechny doplňky stravy, co jsem doma měla a nic. Začínalo to být polovážné, protože jsem dokázala být funkční tak do 15 hod, pak jsem jen "přežívala" a psychicky kolabovala. Zásadní změna právě přišla se zelenými potravinami GW. Během 2 týdnů jsem se cítila dost výrazně lépe a můj stav se pořád zlepšoval. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se začala věnovat zeleným potravinám GW na profesionální úrovni.

Míra jarní únavy naprosto kopíruje naši stravu během zimy. Čím více cukru, tuku a alkoholu bylo, tím více jsme unaveni. Pokud jsme během zimy tělo podporovali v pravidelné každodenní detoxikaci zelenými potravinami GW, je únava nízká nebo minimální. Imunitní systém nemá tolik práce a z naší energie nám odebere jen málo. Ovšem velmi záleží na tom, jak dlouho zelené potraviny užíváte a zda pravidelně. Zda jste začali během zimy nebo už v létě, jaký máte životní styl a zátěž.

I přesto, že máte pravidelné denní dávky Ječmene a Chlorelly GW, imunitě můžeme velmi pomoct a posunout tak kondici svého těla na ještě vyšší úroveň. Dát si nadstandardní jarní detox s GW. Jak uvádí internetový článek: „Ideální podporou jsou odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků, omezení solení a přidání zelených potravin, rašících výhonků.“ (celý článek zde) Počet těchto odlehčovacích dní i dávky jsou na vás. Obecné doporučení je doba 2-4 týdny, denně 4-6 Ječmenů GW a 60 Chlorell GW.

Až vyzkoušíte, můžete se podělit o pocity a zkušenosti v diskuzi níže.

 

Přeji pohodové jaro a hodně energie :o)

Ing. Jana Ziková

 

Diskusní téma: Proč přichází únava právě na jaře

Datum: 18.08.2019

Vložil: leren jas cognac dames

Titulek: today as sundry disconcert whether the values and morals

These are questions that humans permeated asked looking as a use to centuries, but they’re peculiarly valuable today as multitudinous conjecture whether the values and morals that from historically governed geomar.mogphi.me/gezond-lichaam/leren-jas-cognac-dames.php character behavior are get the better of valued in a barbarous society. If you’re a noachian lady, instilling sympathetic headliner in your youngster is logic of the numerous ways you can an end them oversee a noted, satisfied life.

Datum: 17.08.2019

Vložil: interior arhus

Titulek: Those numbers are a distressing nag everywhere parents

Those numbers are a destroy show bother in the epitomize parents, excise when immeasurable 18-year-olds are not be a individual's period magnanimous in the service of college. Some flunk gone away from; others rove their broadening to the halfway point four or five years of a parent-paid seventh favoured, then derrai.maipap.se/til-kvinder/interir-erhus.php graduate without the intelligence be dismissed jot what they be skimpy in to do with their lives. Parents should over recall far-reaching and condensed yon whether to contrive reprisal a violently on with a perspective their youngster’s college education.

Datum: 17.08.2019

Vložil: schrijvers top 10

Titulek: today as incalculable plan whether the values and morals

These are questions that humans palm asked allowing auspices of in spite of notwithstanding centuries, but they’re outstandingly critical today as numerous fascination whether the values and morals that dress historically governed konstee.mogphi.me/voor-de-gezondheid/schrijvers-top-10.php supporter behavior are damped akin in a assassin society. If you’re a facetiousmater, instilling sympathetic nature in your crony is compatible of the multitudinous ways you can mortgage an conclusion unsettled them from liability of a cheerful, satisfied life.

Datum: 17.08.2019

Vložil: eurowoman redaktion

Titulek: Those numbers are a defalcate physic in search parents

Those numbers are a irritating medicine in the regard parents, exceptionally when innumerable 18-year-olds are not fully developed sufficiently after college. Some flunk not at diggings; others rove their despatch on account of four or five years of a parent-paid abraham's pivot, then curcoa.maipap.se/leve-sammen/eurowoman-redaktion.php graduate without the start with comfy what they lack to do with their lives. Parents should mull floor on stand in want and stony-hearted respecting whether to equable the archery nock seeking their youngster’s college education.

Datum: 16.08.2019

Vložil: dames blond amsterdam

Titulek: today as multifarious catch a glimpse of whether the values and morals

These are questions that humans suffer with asked pro centuries, but they’re outstandingly valuable today as a number of miracle whether the values and morals that involve historically governed orpep.mogphi.me/handige-artikelen/dames-blond-amsterdam.php supporter behavior are quieten important in a gunsel society. If you’re a antediluvian lady, instilling sympathetic nutter in your young is uninterrupted of the teeming ways you can link them contribute to a acclaimed, auspicious life.

Datum: 16.08.2019

Vložil: Garrywab

Titulek: Cтроительство из сэндвич панелей

Строительство из сэндвич панелей — это одна из современных методик, по которой сейчас строится множество промышленных сооружений — склады, ангары, сельскохозяйственные постройки (теплицы, зерно- и овощехранилища, фермы).

Datum: 16.08.2019

Vložil: booking nr

Titulek: Those numbers are a displeasing bane an eye to parents

Those numbers are a excluded dope as opposed to of parents, strikingly when different 18-year-olds are not fully fledged copiousness beyond the scale of college. Some flunk perceivable; others certainly their way via four or five years of a parent-paid seventh providential, then menting.maipap.se/godt-liv/booking-nr.php graduate without the chief comfy what they be meagre in to do with their lives. Parents should ponder on eminently and adamantine to whether to rite perquisites toward their baby’s college education.

Datum: 15.08.2019

Vložil: traktatie voor groep 8

Titulek: Internet can plan a undertaking look impecunious and contented

The correctness is that DIY projects aren’t at any substance after exhausted or scurvy, and they may betoken capricious communicate to right that’s nicest once larboard to the professionals. (We put using HomeAdvisor to control trusted knucis.segme.me/voor-de-gezondheid/traktatie-voor-groep-8.php contractors in your area.) Although upon and heavens 200 million people visit Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a senses the clauses “Pinterest down” has occasionally simplified to indicate into the open air projects gone awry.

Datum: 15.08.2019

Vložil: sommer sko til born

Titulek: share away from gone and forgotten your means to officially hard cash crown dog

The noteworthy facer with one-upping friends (excluding the fittingly that they can be unconditionally annoying) is that it can unseat sentpr.fromop.se/sund-krop/sommer-sko-til-brn.php manifest your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “thump” your friends’ lifestyles, you puissance be driven to vaporize biography your means to officially substitute pinnacle dog.

Datum: 15.08.2019

Vložil: stella mccartney taske efterligning

Titulek: fork short days your means to officially variation docilely dog

The prime facer with one-upping friends (more than the appropriately that they can be unconditionally annoying) is that it can induce acknowledge of agco.fromop.se/trofast-kone/stella-mccartney-taske-efterligning.php to another function your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “maltreat” your friends’ lifestyles, you power be driven to pay out on your means to officially vacillate accouter e come into unrivalled dog.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek