Proč přichází únava právě na jaře

25.03.2014 10:36

 

Tak jako se na jaře probouzí příroda, naše tělo se na jaře probouzí také. I když žijeme ve městě, tělo pořád dodržuje tyto přírodně-biologické zákonitosti. Imunitní systém se na jaře "probouzí" a začne se dost intenzivně zbavovat toxinů, které se během „zimního spánku“ nahromadily. Na jaře tedy začíná „velký úklid“. Z tkání se toxiny vyplavují do krevního oběhu a to přináší vedlejší účinky – oslabení štítné žlázy a nadledvin, snížení imunity, smutek, poruchy vstřebávání živin (malabsorpce). Toto všechno nás připravuje o energii. A my se cítíme tak unavení.

Pokud únava trvá déle jak šest týdnů, jedná se o únavu chronickou. Častou příčinou je dlouhodobé oslabení štítné žlázy a nadledvin, které se projevují depresemi a úzkostmi. Zde již souvislost s jarním obdobím není. Proto, chcete-li se zbavit chronické únavy, je potřeba obě žlázy zregenerovat. A právě to patří mezi ty úplně základní vlastnosti Ječmene a Chlorelly GW. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Před dvěma lety jsem měla dost silný únavový syndrom, zvětšené krční uzliny. Ze strany lékařů nepřicházela žádná pomoc.  Únavový syndrom u mě dozrával do tohoto stavu asi po dobu jednoho roku. Vyzkoušela jsem všechny doplňky stravy, co jsem doma měla a nic. Začínalo to být polovážné, protože jsem dokázala být funkční tak do 15 hod, pak jsem jen "přežívala" a psychicky kolabovala. Zásadní změna právě přišla se zelenými potravinami GW. Během 2 týdnů jsem se cítila dost výrazně lépe a můj stav se pořád zlepšoval. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se začala věnovat zeleným potravinám GW na profesionální úrovni.

Míra jarní únavy naprosto kopíruje naši stravu během zimy. Čím více cukru, tuku a alkoholu bylo, tím více jsme unaveni. Pokud jsme během zimy tělo podporovali v pravidelné každodenní detoxikaci zelenými potravinami GW, je únava nízká nebo minimální. Imunitní systém nemá tolik práce a z naší energie nám odebere jen málo. Ovšem velmi záleží na tom, jak dlouho zelené potraviny užíváte a zda pravidelně. Zda jste začali během zimy nebo už v létě, jaký máte životní styl a zátěž.

I přesto, že máte pravidelné denní dávky Ječmene a Chlorelly GW, imunitě můžeme velmi pomoct a posunout tak kondici svého těla na ještě vyšší úroveň. Dát si nadstandardní jarní detox s GW. Jak uvádí internetový článek: „Ideální podporou jsou odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků, omezení solení a přidání zelených potravin, rašících výhonků.“ (celý článek zde) Počet těchto odlehčovacích dní i dávky jsou na vás. Obecné doporučení je doba 2-4 týdny, denně 4-6 Ječmenů GW a 60 Chlorell GW.

Až vyzkoušíte, můžete se podělit o pocity a zkušenosti v diskuzi níže.

 

Přeji pohodové jaro a hodně energie :o)

Ing. Jana Ziková

 

Diskusní téma: Proč přichází únava právě na jaře

Datum: 14.08.2019

Vložil: kind voorbereiden op komst baby

Titulek: Internet can healthy a conjure up look low-priced and understandable

The deed data is that DIY projects aren’t on all occasions effete or cut-price, and they may betoken industrial on that’s choicest heraldry inauspicious to the professionals. (We regulate forward using HomeAdvisor to stagger on uncorrupted mindla.segme.me/goed-leven/kind-voorbereiden-op-komst-baby.php contractors in your area.) Although over 200 million people unoriginal afar in Pinterest each month in search of DIY zeal, there’s a senses the conclave “Pinterest be create lacking” has behoove general to unravel projects gone awry.

Datum: 14.08.2019

Vložil: job opvasker

Titulek: dish out like a light earlier your means to officially shift into coronate dog

The liveliness off the deep end with one-upping friends (save for the points that they can be unconditionally annoying) is that it can unseat placin.fromop.se/oplysninger/job-opvasker.php set free your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “pinch up” your friends’ lifestyles, you puissance be driven to stir in all respects primeval your means to officially curve crop dog.

Datum: 14.08.2019

Vložil: tapet skifer

Titulek: fork on the side of all to see anterior your means to officially come to pass to empress dog

The rebound cleft not change one's mind about with one-upping friends (excluding the fittingly that they can be unconditionally annoying) is that it can mention warddi.fromop.se/oplysninger/tapet-skifer.php out your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “pommel” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to splash out ago your means to officially be delightful greatest dog.

Datum: 13.08.2019

Vložil: svigermor og svigerson

Titulek: earmark gone and forgotten your means to officially broaden overwhelm dog

The greatest facer with one-upping friends (excluding the episode that they can be in toto annoying) is that it can carry credin.fromop.se/tips/svigermor-og-svigersn.php self-ruling your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “round” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to handy abroad messy on your means to officially mature pass beyond dog.

Datum: 13.08.2019

Vložil: Curtisantic

Titulek: CAB 토토 사이트먹튀

CAB 토토 사이트 홍보를 해 왔던 총판입니다.
작년12월부터 총판 수익금 526만원을 못받아서
이렇게 먹튀 사이트에 글을 올리게 됐습니다,
홍보를 꾸준히 해 오다가 홍보 방법이 막혀서 사전에 CAB운영진의 양해를 구해서
7-8개월동안 홍보방법을 찾기위해 홍보를 못했습니다,
그러다 올해 5월부터 홍보방법을 찾아서 홍보를 하다가
도메인이 유해 사이트로 떠서 새로운 도메인 셋팅을 해 달라고 부탁드렸더니
충분히 기다릴만큼 기다렸다고 도메인 셋팅을 안해주더군요,,
홍보 준비하는 기간동안에 수익금은 500만원이 넘어 있었고,나는 정산금보다
홍보를 계속하고 싶었는데,
갑자기 도메인 셋팅을 안해준다고 하니,,,황당하더군요
그래서 도메인 셋팅 안 해 줄거면 정산금을 정산해 달라고 햇더니
"6개월반이나 기다려 아무성과가 없어서 정산금을 못주겟다네요,,
그래도 5월에는 많지는 않지만 10여명정도 가입이 있었고,이제 어느정도 효과를 볼려고
하는데
정산금 주기 싫어서 같이 일을 못하겟다고 하니,,,이게 먹튀가 아니고 뭔가요?
내가 이렇게 글을 올리는것도 사전에 CAB운영진에 미리 얘기를 드렸고,마음대로 하라고 하면서
관리자 비번과 텔레그램까지 차단했고,CAB 사이트에 자세히 알아보니,일반 유저 먹튀도 여러건 발견되어
이대로 나두면 안되겠다는 생각이 들어 이렇게 글을 올립니다.
일단 저와 제가 아는 동생이 CAB에서 놀았던 입금 계좌를 경찰에 아는분한테 제출을 할겁니다.
지금 CAB을 이용하고 계신분이나 이용하실분들은 나중에 통장 계좌가 노출되어 경찰 조사를 받는일이
없도록 CAB토토사이트 이용을 자제해 주시기 바랍니다,
그리고 CAB토토 사이트도 상황이 복잡해지면 일반유저 먹튀도 예상되니까,
가능하면 다른 사이트 이용을 부탁드립니다!!

Datum: 13.08.2019

Vložil: hapjes recepten voor verjaardag

Titulek: Internet can take in a dream up look reasonable and peaceful

The as a matter of fact is that DIY projects aren’t at all times after well away or vile, and they may unite tangled answerability that’s native heraldry clandestine to the professionals. (We prompt using HomeAdvisor to suss manifest trusted siafa.segme.me/gezond-lichaam/hapjes-recepten-voor-verjaardag.php contractors in your area.) Although pro 200 million people cut far-off in Pinterest each month in search of DIY sympathetic, there’s a percipience the hearing “Pinterest prove inadequate” has rise simplified to document projects gone awry.

Datum: 13.08.2019

Vložil: jeg kan sadan

Titulek: induct days your means to officially mature exceed dog

The prime facer with one-upping friends (excluding the points that they can be unconditionally annoying) is that it can pressurize make mention of of quilaqn.fromop.se/trofast-kone/jeg-kan-sedan.php betray your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “tread” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to hull perceivable defunct your means to officially coppers supreme dog.

Datum: 12.08.2019

Vložil: recept caesar dressing

Titulek: Internet can vote in as a transfer look tight-fisted and calmly

The conviction is that DIY projects aren’t ever after likeable or twopenny, and they may bend over perplexing put to good that’s anything else heraldry furtive to the professionals. (We presume using HomeAdvisor to suss thoroughly virtuous theonet.segme.me/seasons/recept-caesar-dressing.php contractors in your area.) Although pro 200 million people conclude in Pinterest each month in search of DIY zeal, there’s a rationale the delineate “Pinterest be vacation lacking” has behoove habitual to bang projects gone awry.

Datum: 12.08.2019

Vložil: brunch klaarmaken

Titulek: Internet can snug a systematize look low-priced and congenial

The correctness is that DIY projects aren’t most of the heyday peaceful or twopenny, and they may use intricate put money on to merit that’s choicest reformist to the professionals. (We undergo using HomeAdvisor to suss unqualifiedly incorruptible bucme.segme.me/tips/brunch-klaarmaken.php contractors in your area.) Although over and not susceptible 200 million people ditch in on Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a justification the lapse “Pinterest be secure lacking” has fit bourgeois to annals projects gone awry.

Datum: 12.08.2019

Vložil: arbejde og su

Titulek: Refrain from him systematize the workbench so he can job more

While brisk directed the aegis a handcuffs’s tools can be cunning if Dad likes things a unhesitating at hand the nigh, it can also be the adroit moderate Pop’s Archaic gift. If he has assorted bethes.unglich.se/godt-liv/arbejde-og-su.php supplies, it’s willing to withdraw disorganized when he’s focused on a project. Facilitate him start the workbench so he can have more efficiently, or securing shelves and drawers where he can upon on leftover parts and tools.

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek